Tippek, tanácsok szőnyegvásárláshoz - Szőnyegakció

Szőnyeg szagtalanító

2022.03.17 01:45
Bernadett

Melyek a leghatékonyabb szőnyeg szagtalanítók?

 

A szőnyeg funkcióján túl a lakásunk dísze, kellemes meleget biztosít nemcsak a talpaknak, de a szemünknek is, hiszen ma már elsősorban díszítési céllal vásárolunk szőnyeget, majd ragaszkodunk hozzá és fáj lecserélni, ha tönkre megy. A színek harmóniája, a lakás összhangja szempontjából a megfelelő szőnyeg kiválasztása eléggé meghatározó. Hangulatossá varázsolják az adott helyiséget, meghatározhatják az egész lakás stílusát.

Persze csak akkor válik a lakás ékévé egy szőnyeg, ha folyamatosan tisztán tartjuk, rendszeresen takarítjuk.

A szőnyegek anyaguknak köszönhetően magába szívnak minden szagot, ami a lakásban van. Nemcsak az adott helyiségben, hanem a légáramlásnak köszönhetően az egész lakásban terjedő kellemetlen szagokat: a konyhai gőzöket, a háziállatok szagát, és hát a kintről bejövő bármilyen illatot is sokáig érezhetjük.

 

Szagos a szőnyeg? Ezek okozhatják

A kárpit tehát olyan része a lakásnak, amely előbb-utóbb magába zárja a különböző szagokat. Sőt a magába zárja nem is jó kifejezés, hiszen sajnos akkor is érezni lehet a különböző szagokat, amikor a szag forrása (használjuk ezt a finomabb kifejezést) már nincs is ott.

Milyen szennyeződés történhet a kedvenc szőnyegünkkel? Vegyük sorra a gyakoribb okokat.

 

A kikerülhetetlen por

Valószínűleg a por az, ami leginkább jelen van a szőnyegünkön. Attól függően, hogy hol élünk, lehet a por és az egyéb levegőben lebegő, terjedő szennyeződés mennyisége eltérő lehet. Amikor a beszűrődő napfényben meglátjuk a lebegő porszemeket, akkor szoktunk rádöbbenni, hogy mi is van körülöttünk, milyen levegőt szívunk be és hogyan rakódik le az a sok por a lakásban. Általában ez okozza a szőnyegünk tisztításakor a legkisebb gondot, hiszen egy alapos porszívózással jól eltüntethető és nem kell szőnyeg szagtalanító megoldásokkal vesződnünk, hiszen ilyenkor ritkán jár a szennyeződés illatokkal.

 

Már egy kicsit nehezebb feladat a poratka eltüntetése. Ehhez már érdemes speciális porszívót, atka eltávolító eszközt használni. Ez a módszer valóban hatékony és fontos, hiszen az allergiás tünetek egyik leggyakoribb okozója a por és a benne élő poratka.

A por mellett nem is gondolnánk, hogy milyen mennyiségben van jelen az emberi hámszövet és hajszál is a szőnyegünkben.

 

Ételszármazékok

A legtöbben bevisszük az ételt a szobába, de a vendégeket mindenképpen ott fogadjuk és kínáljuk étellel, itallal. Ilyenkor előbb-utóbb kisebb balesetek történnek, leesik némi étel, kifolyik valamilyen ital. A morzsa és más ételszármazék viszonylag könnyen felporszívózható, egy-egy zsírosabb, fűszeresebb ételmaradék eltávolítása már komolyabb fejfájást okozhat, nem biztos, hogy langyos vízzel kijön.

 

Különösen veszélyes a szőnyegünkre a kávé vagy a vörösbor, amely makacs foltokhoz számtalan legendárium társul. De tény, hogy ezek nyomaitól már sokkal nehezebb megszabadulni, ne hagyjuk megszáradni, azonnal cselekedjünk! De nem csak maguk a foltok jelentenek gondot, hanem illatok is maradhatnak utána, amelyek eltávolítása, közömbösítése külön feladat.

 

Behordott kosz

Csapadékos időben a lábbeliken behordott sár és más kosz is gyakori szennyezőanyag. Nem is beszélve az olyan helyzetekről, amikor kisgyerek vagy háziállat is együtt él velünk. A kutya- és macskaszőr észrevétlenül furakszik be a szálak közé, amit aztán a lábunkkal rálépve egyre jobban „bedolgozunk” a szőnyegbe.

Tehát alapszabály, hogy a cipő marad kint az előszobában!

 

Víz, gőz, pára

Azt már tapasztalatból tudjuk, hogy a száraz koszt könnyebb eltakarítani, jobb, ha felporszívózzuk. A gond a nedves szennyeződéssel van. A szőnyeg is magába szívja a gőzöket, ha párás a lakás, ne adj isten vizes a fal és penészfoltok jelennek meg, ami a szőnyeg szagánál és a penész megjelenésén is tetten érhető lesz. Ezek a legkárosabb ellenségek, ne hagyjuk rajta a szőnyegen.

 

Általános elhasználódás

Azt is tudnunk kell, hogy a szőnyeg nemcsak koszolódik, de roncsolódik is - a használattól, az igénybevételtől függő mértékben. Ez az elhasználódás természetesen függ a szőnyeg tisztán tartásától, karbantartásától és jócskán megnövelhető a szőnyeg élettartama a kíméletes használattal és a rendszeres takarítással.

 

Háziállatok, kisgyermekek

Ha kisgyermek van otthon, akkor előfordulhatnak olyan balesetek, mint a hányás, vagy a büfi, az is garantált, hogy egy-két falat is a szőnyegen landol. Aztán a gyerkőc jó mélyen belegyömöszöli a kárpitba játszás közben ezeket a dolgokat, de mi is segítünk ebben ahogy rálépünk a szőnyegre. A foltot hagyjuk érintetlenül, ha nem értünk az eltávolításához és keressünk fel egy szakembert.

 

Ha valaki háziállatot tart, és a kutya, macska velünk él a lakásban vagy csak annak pár helyiségében,  akkor előbb-utóbb a kárpit átveszi a szagukat, behordjuk a szennyeződést a lakás további részeibe is. Ha a kis házikedvence megbetegszik, akkor bizony a kisgyerekekhez hasonló balesetek érhetik a szőnyegünket.

 

A legjobb szőnyeg szagtalanító módszerek

 

A fenti gondok annál nagyobbak, minél drágább és kedveltebb része a lakásunknak az érintett szőnyeg. A keleti szőnyeg különösen értékes, vigyázzunk rá, mert a megelőzés a legjobb értékmegőrző megoldás.

 

A szőnyegek csoportosíthatóak anyaguk szerint:

  • Gyapjú: közkedvelt anyag, hiszen puha tapintású és kiváló hőszigetelő, témánk szempontjából nagy előnye, hogy bizonyos mértékig öntisztító. A kisebb szennyeződések akár maguktól is eltűnnek róla, a tisztítása nem feltétlenül jár sok munkával.
  • Selyem: különleges, egyedi anyag, roppant elegáns, fényes és természetes megjelenésű szőnyegek készíthetőek belőle. Amennyire értékes részei otthonunknak, annyira vigyázni kell rájuk. Kényes anyag, a kisebb foltokat is körültekintően, óvatosan kell eltávolítani.
  • Viszkóz: eléggé elterjedt típus, bármilyen cellulóz anyagból készíthető, könnyen előállítható, selymes tapintású szőnyeg, jól mintázható, szálas szerkezete közepesen kényes a szennyeződések, használat szempontjából.
  • Poliészter: kedvező fényálló tulajdonsága van, az időjárási hatásoknak is ellenálló poliészter szőnyegek alacsony nedvszívó képességükkel különösen ellenállóak a szennyeződésekkel szemben. Azonban ezt érdemes fejben tartani a tisztításuk során is.

 

Házi praktikák: mivel lehet, mivel tilos

A legjobb szőnyegtisztító a megfelelő teljesítményű porszívó. A por és a legtöbb száraz szennyeződés ily módon könnyen eltávolítható. Persze ettől a szőnyeg még nem feltétlenül lesz tiszta és illatos, szükség is lehet további speciális szőnyegtisztító szerek alkalmazására, illatosító szerek használatára. A tisztításra és a szőnyeg szagtalanítására is törekednünk kell, ez a két dolog gyakran csak külön lépésben megy.

 

A legtöbb folt eltüntetéséhez jól használható az ecet és a szódabikarbóna, de ne feledkezzünk meg a házi praktikák mellett a boltban vásárolható speciális szőnyegtisztító szerekről sem.

 

A szőnyeg ápolását segítő gőzölő és egyéb gépi berendezések használata nagy segítséget jelenthet, de ilyenkor fokozott óvatossággal járjunk el, mert a szőnyeg károsodását is okozhatja a drasztikus tisztítás. A hypo tartalmú szerek kimarhatják az anyagot és a színt a szőnyegből, drasztikus vegyszerekkel csak óvatosan tisztítsunk.

 

A közhiedelemmel ellentétben az erős dörzsölés nem hatékony, de károsíthatja a szőnyeg anyagát.  Inkább terítsünk a foltra egy tiszta fehér ruhát, pár percig várjunk, majd rajtahagyjuk és finom mozdulatokkal végezzük a folt eltávolítását.

 

Minden tisztítószer alkalmazása előtt ajánlott a szőnyeg peremén kicsiben tesztelni az adott szert, nehogy kárt tegyünk a kényesebb szőnyegekben.

 

A vörösbor a szőnyeg legnagyobb ellensége. Bevált házi praktika ez esetben a konyhasó, majd pedig a citromlé használata, de esetenként a szódavíz is segíthet. A rágógumi is csúnyán beleragadhat a kedvenc szőnyegünkbe, ilyenkor az jégkockával lehűthető annyira, hogy már finoman eltávolítható a szőnyegről.

A legfontosabb szabály az, hogy bármilyen módszer használata előtt vegyük figyelembe az adott szőnyegre vonatkozó tisztítási javaslatokat, előírásokat.

 

Mikor forduljunk szakemberhez?

 

Legtöbbször olyan foltok és szennyeződések teszik indokolttá a szakember igénybevételét, amelyeknél már a házi megoldások hatástalanok. A túlzottan nagy szőnyegméret is jelenthet gondot az otthoni tisztítás során, a nagyobb száradási idő miatt gyakran csak növeljük a bajt, inkább megéri profira bízni az ilyen szőnyeg tisztítását.

 

Ha a tisztításon túl alapos fertőtlenítésre és mélytisztításra is szükség van, akkor egyértelműen szükség van a szakember segítségére. A felsoroltakon túl anyagilag is megérheti szőnyegtisztító szolgáltatást igénybe venni.

 

A legfontosabb dolog ebben az esetben is a megelőzés:

Házibuli előtt helyezzük a szőnyeget biztonságba, ne tegyük ki általában nagyobb igénybevételnek, kerüljük azokat a helyzeteket, amelyek a szőnyeg komolyabb szennyeződéséhez, károsodásához vezethetnek. Maga a túl gyakori tisztítás is csökkentheti a szőnyeg élettartamát!

 

Ne kísérletezzünk a tisztítás során, keressünk időben egy szakembert, sőt már a szőnyeg vásárlásakor is gondoljunk arra, hogy milyen igénybevbételnek lesz kitéve és annak megfelelő anyagú, értékű és tartósságú szőnyeget vásároljunk.

olcsobbat.hu unicreditbank_hu simplepay_hu_v2