Tippek, tanácsok szőnyegvásárláshoz - Szőnyegakció

Szőnyeg padlófűtéshez

2022.09.05 21:35
Bernadett

Szőnyeg padlófűtéshez? Így válaszd ki a legjobb megoldást!

A padlófűtés manapság egyre népszerűbb fűtési forma: csendesebb, mint egy radiátor, költséghatékony és egyenletes hőeloszlást biztosít helyiségeinkben. Emellett szinte az összes burkolathoz használható: gyakorlatilag csak tömörfa vagy bambusz nem javasolt fölé, a gyengébb hősugárzó képességük miatt. Van, aki szerint a padlófűtés hatását ronthatja egy szőnyeg is – ám a kulcs mindig a megfelelő burkolat- és szőnyegválasztásban rejlik. Cikkünkben összegyűjtöttünk mindent, amit a jó szőnyeg kiválasztáshoz tudni érdemes!

Miért népszerű a padlófűtés?

Padlófűtésről akkor beszélhetünk, ha valamilyen fűtőközeget áramoltatunk és melegítünk fel a padló alatti csöveken keresztül, különféle szerelvényekkel és idomokkal. Típusai:

  • Meleg levegős: ha a csövekben meleg levegő kering.
  • Meleg vizes: amikor a csövekben meleg víz cirkulál.
  • Elektromos padlófűtés: az elektromos tűzhelyhez hasonló elvű rendszer.

A padlófűtés előnyei

  • Egyenletes, kellemes meleget ad – a fűtendő helyiség minden pontját elérhetjük a padlófűtésnek köszönhetően.
  • Környezetbarát– ha napelemmel kombináljuk, nemcsak a környezetünknek, de hosszú távon a pénztárcánknak is jót tehetünk a padlófűtéssel.
  • Költséghatékony – ezek a rendszerek nem fogyasztanak annyi energiát: nem kell őket 65-75 °C-ra felfűteni, mint a radiátorokat, mivel már 29 °C-on is remekül működnek.
  • Teret ad a kreativitásnak – mivel nem kell hozzá feltétlenül radiátor, a falfelületek teljesen szabadon maradnak, ezáltal több lehetőségünk marad azok dekorálására, festésére.
  • Az allergiások barátja – a sugárzó padlófűtés nemcsak, hogy nem szárítja ki a levegőt úgy, mint például a gáz- vagy fafűtés, de 80%-kal még a poratkák mennyiségét is csökkenti.
  • Biztonságos – a forró, éles peremű radiátorok helyett is egy nagyszerű alternatíva.
  • Egyszerű kezelés – nem kell különösebben karban tartanunk.
  • Nem bonyolult telepíteni – vannak például olyan fűtőszőnyegek, amelyeket mi magunk is lefektethetünk egy építkezés során.

A padlófűtés hátrányai

  • A telepítés ideje: az elektromos padlófűtést a leggyakrabban ki kell egészíteni egy szintező anyaggal, melynek száradása 1-2 nap is lehet.
  • Kiépítési költségek: bár nem nehéz feltétlenül a telepítése, szakember nélkül mégsem érdemes belevágnunk, és komolyabb költségvonzata is van.
  • A padló magassága: egy néhány centivel mindegyik padlófűtő rendszer megemelheti helyiségünk padlószintjét, főképp, ha szigetelőlemezeket is alkalmazunk melléjük.

Milyen burkolatok alkalmasak padlófűtéshez?

A vélemények megoszlanak arról, hogy kizárólag a hidegburkolatok alkalmasak-e a padlófűtésre (a hősugárzást némileg csökkentő szőnyeg nélkül), vagy melegburkolatokkal is működhet?

Hidegburkolatok

  • Márvány – remek hővezető, de hosszabb az átmelegedési ideje.
  • Kerámia – könnyű tisztítani őket, és szintén nagy a hőátadó képességük.
  • Kő – természetéből adódóan magas a hővezetés képessége, kopásálló.

Hátrányuk, hogy önmagukban hideg érzetet kelhetnek – egy jó szőnyeg padlófűtéshez ezért mindenképp javasolt.

Melegburkolatok

  • Linóleum és PVC lemezek – mindössze 5-10%-kal marad el hőleadási képességük a kőburkolatokéhoz képest.
  • Faburkolat – a faparketta hőleadása közelít a kőéhez (80%); azonban zsugorodhat és tágulhat is a nedvességtől.
  • Szőnyegpadló – egy igen vékony padlószőnyeg leragasztásával (amelynek vastagsága nem haladhatja meg a 10 millimétert) sokkal egyenletesebbé tehetjük a hőeloszlást. Hátránya, hogy nem olyan jó a hősugárzási képessége, így muszáj növelni a fűtési hőmérsékletet.

Miért előnyös a szőnyeg padlófűtéshez?

A szőnyeg a lakásunk elhagyhatatlan része

A leginkább, mert egyszerre védi és formálja a teret. Kényelmesebb rajta lépkedni, mint a puszta kövön, és már a látványa is kellemes, meleg érzéssel tölti el lelkünket. Nemcsak a burkolatot óvja meg a kosztól, a kifröccsenő folyadéktól vagy a leeső, nehéz tárgyaktól: megakadályozza, hogy ezek a tárgyak eldeformálódjanak vagy összetörjenek. Emellett alsó szomszédaink sem fognak ránk csúnyán nézni a leszűrődő zajok miatt – egy jó szőnyeg rengeteg hangot képes elnyelni.

További előnye, hogy szinte bármilyen burkolathoz választhatunk szőnyeget: melegburkolatokhoz (laminált padló, PVC-padló, faparketta) ugyanúgy ideális lehet, mint a klasszikus hidegburkolatokhoz (márvány, kő, kerámia stb.). Padlófűtés esetén azonban ezek az előnyök még kiegészülnek az egyenletesebb hőeloszlással, a minden évszakban kellemesebb padlóhőmérséklettel (fűtési szezonon kívül a természetes burkolat is hidegebb) – és még a gyerekszobába is egyedi színt vihet, miközben tompítja a leeső játékok zaját is.

Hátránya viszont, hogy – főleg, ha túl vastag szőnyeget választunk – magasabban kell tartani a padlófűtést az igazán kellemes hőmérséklethez. Ezt a szőnyeg megfelelő lerakásával, tehát leragasztással kompenzálhatjuk – így nem lesz szükséges túlzottan megemelni a fűtés hőmérsékletét sem.

Így válasszunk szőnyeget padlófűtéshez!

1.      Figyeljük a címkét és a szőnyeg vastagságát!

Csak olyan szőnyeget válasszunk, amelynek rajta van a címkéjén, hogy „padlófűtésre alkalmas” – és maximum 10 mm-es szálmagasságú.

2.      Fontos a szőnyeg anyaga

A természetes anyagú szőnyegek általában jobban illeszkednek a padlófűtéshez, mint a szintetikus szálúak, mivel nemcsak könnyen kezelhetőek, de tartósabbak is. Egy gyapjú-, kókusz-, szizál- vagy tengerifű-szőnyeg például remek hőátadó, miközben tapintásra is kellemes. Az anyag azonban a helyiségtől is függ, ahová választjuk: a fürdőszobai szőnyeg víztaszító anyagú (pl. kókusz), a gyerekszőnyeg tűzött, de nem túl durva felületű legyen, míg a hálóba válasszunk egy ágynál nagyobb, érintésre szintén kellemesebb anyagú darabot.

3.      Használjunk alátétet vagy sem?

A legjobb, ha semmilyen szőnyegalátétet (filc, poliuretán stb.) sem használunk, mivel csökkenthetjük vele a padlófűtés hatékonyságát és létrejöhetnek úgynevezett hőcsapdák a szőnyeg alatt.

4.      Fontos a szőnyeg mérete

Az extra nagy szőnyegeket kerüljük, ha csak lehetséges, hiszen azok csökkenthetik a fűtési hatékonyságot. Amennyiben szeretnénk teljesen kihasználni a fűtésben rejlő lehetőségeket, célszerű a kisebb vagy a közepes méretű, akár kerek szőnyegek mellett letenni a voksunkat. Emellett direkt napfénynek se tegyük ki őket, mivel az padlófűtéssel kombinálva a biztos „receptje” például a faparketta károsodásának.

5.      Stílus, szín és minta

A technikai részletek mellett azonban nem szabad elfeledkeznünk a szőnyeg esztétikai jellemzőiről sem! Igyekezzünk úgy választani, hogy a darab harmonizáljon a (leendő) szoba színeivel. Vagy ha épp a kontraszt a célunk, ne féljünk a mintáktól – egy klasszikus szőnyeg ilyen szempontból telitalálat lehet!

Padlószőnyeg padlófűtéshez? Erre figyelj!

Ha padlófűtéshez alkalmazható szőnyeget választunk, az számos előnnyel, ugyanakkor néhány hátránnyal is együtt jár. A padlószőnyeg kétségtelen előnyei közé sorolhatjuk, hogy magas komfortérzetünk lehet általa. Meleg, kellemes érzést ad, így a hidegebb padlótól sem fogunk felfázni. Könnyű lerakni, ám nem csupán praktikus: mint minden szőnyeg, a padlószőnyeg is remek hangszigetelő.

Ugyanakkor a padlószőnyeg hátránya lehet, hogy tisztítása bizony körülményesebb lehet, mivel fixen a helyükön lévő darabokról beszélünk. Nem elég, ha csak a szőnyeg felületéről távolítjuk el porszívózással a port; időnként jó, ha profikra vagy tisztítógépre bízzuk a takarítását– így a mélyebben megbújó poratkák, penészgombák, pollenek, homokszemcsék vagy egyéb szennyeződések is eltávolíthatóvá válnak.

Ahhoz, hogy sokáig gyönyörködhessünk benne, fontos, hogy figyeljünk arra, jól ragasszuk le padlószőnyeget és a megfelelő vastagságot válasszuk ki. Arról pedig, hogy mik a tisztításról a legfontosabb tudnivalók, praktikák, szóljon a következő bekezdés!

Tippek a szőnyeg tisztításához!

A padlószőnyegeink sajnos rendkívül hamar koszolódhatnak. Az utcai cipő papucsra cserélése és a profi tisztíttatás mellett akad jó néhány otthoni praktika is, amivel seperc alatt újszerűvé varázsolhatjuk kedvenc padlószőnyegeinket!

  • Tisztítás típusok szerint

Egy rongyszőnyeget mosógépben is kimoshatunk, míg a nagyobb szőnyegek inkább csak porolhatóak, porszívózhatóak. A keleti szőnyegeket évi egyszer napoztatnunk, a szintetikus darabokat pedig szappannal kimosnunk érdemes.

  • Volt folt, nincs folt

Célszerű még azon melegében felitatnunk a szőnyegről a kiborult folyadékot, aztán pedig kifejezetten szőnyegfolt-eltávolítóval kimosni, majd száradás után felporszívózni a tisztítószer maradékát.

  • Ecet, a varázsszer

Két rész vízből és egy rész ecetből kikevert, házi tisztítószerünkkel szinte azonnal eltüntethetjük a folyadékfoltokat.

  • A mindenre (is) jó szódabikarbóna és só

A száraz tisztítás egyik nagymesterét, a szódabikarbónát elég csak a foltra szórni, és egy óra múlva már porszívózhatjuk is össze. Ha zsírosabb a szennyeződés, adjunk hozzá ugyanannyi sót is!

  • A szőnyegtisztító gép

A nagyobb szőnyegekhez a legideálisabbak a szőnyegtisztító gépek, melyeket akár kölcsönözhetünk is jutányos (néhány ezer forintos) napidíjakon.

Egy jó szőnyeggel tehát nemhogy csökkenthetjük, hanem épp ellenkezőleg: növelhetjük a padlófűtés hatását. Egy jó szőnyeg otthonosabbá teheti a lakást. Nem is beszélve arról, hogy padlón járni télen-nyáron kellemesebb, csúszásmentesebb lehet általa. A helytakarékos padlófűtés miatt pedig akár egy merészebb, nagyobb felületű szőnyeget is leteríthetünk a választott burkolatra, így felöltöztetve bármelyik szobánkat.

Geometriai vagy keleti mintás, egyszínű vagy színátmenetes szőnyegek? A Szőnyegakció termékei között Ön is megtalálhatja számítását. Ha még nem választotta ki kedvencét, nézzen szét webshopunkban, és kérjen házhozszállítást a szonyegakcio.hu-ról!

 

olcsobbat.hu unicreditbank_hu simplepay_hu_v2