Tippek, tanácsok szőnyegvásárláshoz - Szőnyegakció

Keleti szőnyeg fajták

2022.04.12 02:03
Bernadett

A keleti szőnyeg fajták a modern trendek kedvelőit is rabul ejtik

 

A legtöbb lakásba belépve első pillantásra csak az „egyenbútorok”, divatos és egyben eléggé általános megoldások tűnnek fel, de egy kicsit elmerülve a részletekben észre fogjuk venni az egyedi elemeket, kedvenc tárgyakat. A keleti szőnyeg igazi különlegesség, ez adja a szoba melegségét, rálépve érezzük puhaságát, minden olyan tulajdonság benne van, amit az ember szeret.

A szőnyeg nagyon sokrétű lakberendezési kellék lehet, hiszen színeiben, forma és mintavilágában, és - ami még nagyon fontos a mai lakásoknál - méretében is nagyon változatos tud lenni.

Aki a szőnyeg vásárlása előtt elmerül a részletekben, az további fontos különbségeket is felfedez, hiszen az eltérő szövéstechnikák, csomózási megoldások és a felhasznált alapanyagok tekintetében is sok-sok egyediséget találhatunk egy szőnyegben. Azonban az igazi kuriózumot változatlanul a keleti szőnyegek jelentik.

Barangolás szőnyegországban

A Perzsa birodalom egy hatalmas kulturális örökséget hagyott ránk, például az ókorban harmonikusan keveredtek itt az európai és az ázsiai hatások, alakultak ki egyedi termékek, terjedtek el a kereskedelmi útvonalaknak köszönhetően mind a két világ árucikkei, szokásai.

Ez a földrajzi régió volt a bölcsője a szövéssel, csomózási technológiákkal készített szőnyegeknek. A kutatók szerint az első kézzel csomózott szőnyegek 10 000 évvel ezelőtt készültek, és a legrégebbi lelet az i.e 5. századból származik. A 3. és 5. században a szőnyegek előállításának legrégebbi központja Törökország keleti részén lehetett. A középkorban már sokkal több olyan központot találunk, ahol a szőnyegek fáradtságos és nagy munkával történő előállítása már elterjedt volt. A legfontosabb kereskedelmi útvonalak mentén számtalan manufaktúra jellegű gyártási székhelyet találunk, amelyek a szőnyegkészítés későbbi technikáját, főbb formai és szín gazdagságát alapozták meg.

Itt alakultak ki a ma is ismert keleti szőnyeg fajták, ilyen ismert manufaktúrák működtek a mai Egyiptom területén, Iránban, Indiában és Törökországban, később Közép-Ázsiában és a Kaukázus vidékén. A 16. század körül kezdték el a méltán híressé vált perzsa szőnyegeket nagyobb volumenben behozni Európába. A szőnyegek fontosabb motívumai a perzsa kertekre hasonlítanak (sok a virág, állat rajtuk), a festékeket pedig a vadon élő növényekből készítették, és a szőnyegek anyagát gyakran lágyították teába áztatva.

A szőnyegeket elsősorban az előállítás technikája szerint lehet csoportosítani, így beszélhetünk kézi és gépi kötésről, szövési, hurkolási és csomózási eljárásról. Aztán fontos szempont lehet a szőnyeg anyaga: lehet pamut, gyapjú, selyem vagy modern, mesterséges anyag (viszkóz, poliészter). Az alapanyag, a gyapjú minősége meghatározza a szőnyeg várható „életkorát”, puhaságát és természetesen az árát is.

 A leggyakoribb megkülönböztetési mód az előállítás helye szerint történik, így aztán a leghíresebb kézi szövésű szőnyegek származási helye Afganisztán, Irán, Kína, India, Pakisztán, Egyiptom, de ott vannak a türkmén, kaukázusi és az ismertebb nomád szőnyegek is.

A szőnyegek csoportosíthatóak megjelenésük szerint is:

  • középszőnyegek
  • futószőnyegek
  • padlószőnyegek (gépi gyártású, gyengébb minőségű szőnyegek)

A téma igazi szakértői felismerik az egyes szőnyegeket anyagukról, mintájukról, az előállítási technikáról is.

A szőnyegek a padlózat leterítésére szolgálnak, a ma már legfontosabb díszítő funkció mellett a hő-és hangszigetelési tulajdonságuk is fontos. Napjainkban nem annyira divatosak a faliszőnyegek, de hosszú évszázadokig használták a készített szőnyegeket a falak díszítésére és hőszigetelésére is.

A varázslatos keleti szőnyegek

Ha a keleti szőnyegekre gondol az ember, akkor a legtöbben nem tudják, hogy ezek leginkább kézicsomózású szőnyegek, amelyeket egy álló, vagy fekvő szövőszéken, kézzel, csomózási technikával készítenek. Tehát ez nem sima szőttes, hanem speciális technikával létrehozott “bolyhos-pászmás” felületű anyag, amely elfedi a szőnyeg hordozószerkezetét, az alapszövetet. A leszövőszálak, valamint a felvetőszálak keresztezése által képzett alapszövethez harmadik komponensként a csomósorok járulnak. Csomózáskor két láncfonalat hurkolnak össze és minden egyes vízszintes csomósort egy vagy több leszövőszál rögzít. Minden kis csomó végét levágják, s a kilógó számtalan fonalvég ily módon “pászmát” hoz létre. Ezek összessége adja a szőnyeg bolyhos felületét. Különböző csomózási technikák léteznek, de a használt alapanyag már kevésbé tér el, jellemzően gyapjú, gyapot vagy ritkábban selyem.

Az első szőnyegeket valószínűleg nomád népek készítették és elsősorban azért, hogy az időjárás szélsőséges viszonyai ellen védekezzenek. Korábban az értékes tenyészállataik vagy vadállatok  prémeit rakták le, hogy megóvja őket a hideg földtől. Ismerve a kultúra kialakulását, annak terjedését, biztosak lehetünk abban, hogy a korábban csak funkcionális célokra készült többi tárgyhoz hasonlóan (kancsók, tárolóedények, ruhák, stb.) a keleti szőnyegek készítése során is hamar előtérbe kerültek a művészeti, kulturális alapok is. Más vélemény szerint a nomád pásztorok a szőnyegkészítést a fejlettebb városi kultúrák terjeszkedése során sajátíthatták el, hiszen a csomózott szőnyegek bonyolult technikáját csak egy technológiailag magasabb szinten álló városi kultúra teremthette meg.

Gyakori hiba, hogy a keleti szőnyegeket leegyszerűsítve “perzsa szőnyegekként” emlegetik, pedig ez a változatosság, minta és anyag gazdagság egyszerűen ámulatba ejtő.

Hogyan érdemes ápolni ezeket az egzotikus szőnyegeket?

A szőnyegeink állandó használatban vannak, hiszen járunk rajtuk, rájuk rakunk mindenféle nehéz és időnként éles dolgokat, amelyek sérüléseket okozhatnak. De a mindennapi használat során a szőnyeg rengeteg koszt, szennyeződést fog fel, amelyet időnként szakszerűen érdemes eltávolítani.

A kézzel készített és természetes anyagokból álló szőnyegek nagyon tartósak és kis odafigyeléssel nagyon hosszú ideig ékkövei lehetnek a lakásunknak.

Mit kell tennünk, hogy ne romoljon a szőnyeg állapota?

  • Rendszeresen porszívózni kell a szőnyeget, lehetőség szerint a szál irányában, hogy ne károsítsuk a csomókat.
  • Azonnal tisztítsuk le a szőnyegre került folyadék által okozott foltot szöszmentes kendővel és szükség esetén meleg vízzel. Ezután óvatosan szárítsuk meg a nedves területet hajszárítóval.
  • Télen a szőnyeget száraz hóval tisztíthatjuk le a legjobban a teraszon vagy a kertben. Ezután hagyjuk megszáradni a szőnyegünket a meleg szobában.
  • A legjobb, ha a bútorokat évente többször is mozgatjuk a szőnyegen. Persze a legjobb, ha nem is kell bútort rakni a szőnyegre.
  • Ha a szőnyeg olyan helyen van, ahol rendszeresen napfény éri, akkor évente 180 fokkal érdemes elfordítanunk, hogy a színe egyenletes maradjon.
  • Vegyük figyelembe a szőnyeg gyártójának ápolási útmutatásait, vagy kérjünk segítséget a szaküzletben, ahol a szőnyeget vásárolta.

A rendszeres kopás kisebb károsodást okoz, azonban éles tárgyak, nehéz bútorok vagy esetleg a molylepkék már komolyabb gondokat is előidézhetnek a szőnyegünkben. Különösen az élek és a rojtok vannak a veszélyben, a hibákat pedig érdemes gyorsan kijavítani nemcsak esztétikai okokból, hanem a további sérülés megakadályozása érdekében is.

A keleti szőnyeg misztikuma

A keleti szőnyegek hatalmas munkaráfordítással készülnek, így az értékük nem csak pénzben jelenik meg, hanem a keleti népek mondáiban és igaz történeteiben is kiemelt szerepet játszanak. A repülő szőnyeg, a perzsa mese elengedhetetlen kelléke, melynek segítségével a bátor hős vagy a gonosz dzsinn könnyedén legyőzi a távolságot.

A házasságokat régen a családfők tárgyalása során kialakult egyezségek határozták meg, ilyenkor gyakorlat volt a leány által készített első szőnyeg bemutatása.

A törzsi közösségekben, a kis falvakban a gyerekek már négyéves koruktól részt vesznek a szőnyegkészítés egyes munkálataiban. Hatéves korukra ellesik anyjuktól a szőnyegkészítés legfontosabb műveleteit és készen állnak arra, hogy az első kis szőnyegükhöz hozzákezdjenek. A  gyermekmunka régen Európában is megszokott volt, mára azonban negatív megítélés alá esik. Nem úgy keleten, ahol ezt a fajta munkálkodást a tanulási folyamat részének tekintik.

A keleti szőnyegfajták legnevesebb képviselői

Egy szőnyegre nézve látnunk kell azt a hatalmas munkát, ami egy-egy kézi készítésű szőnyeg mögött áll. Leginkább attól esünk ámulatba, hogy milyen forma- és színgazdagság jellemzi ezeket a szőnyegeket. Lássuk a keleti szőnyegek legfontosabb csoportosítását:

1.     Iráni (persza) szőnyegek

Az iráni szőnyegek esetében alapvetően két fajtát különböztethetjük meg: a nomád törzsek által készített szőnyegek, és az egy-egy város kultúrájához köthető városi szőnyegeket.

A nomád szőnyegekre többnyire jellemző a geometrikus minta, de gyakoriak a stilizált állatokat, növényeket ábrázoló szőnyegek is.

A városi szőnyegek már manufaktúrákban készülnek, ahol szőnyegtervező művészek álmodják meg a szőnyegek mintázatát, színvilágát, részleteit. Itt is hangsúlyosak a hagyományos mintázatok, regionális, területi különbségeket jócskán felfedezhetünk.

2.     Afgán szőnyegek

Az afgán szőnyegek alapanyaga szintén a gyapjú, pamut vagy ritkán a selyem. Ezekre a szőnyegekre az egyszerű, geometrikus mintázatok és színek a jellemzőek, kellemes meleg színhatásúak. Jellemző a vörös-fekete összeállítás.

3.     Pakisztáni szőnyegek

A pakisztáni szőnyegek többsége az úgynevezett “bokhara szőnyegek” családjába tartozik. Ezek a szőnyegek színükben eltérnek a hagyományos szőnyegektől, jellemzőjük a precíz, szép kidolgozottság és az egyedi színvilág.

4.     Kilim (nomád) szőnyeg

A kilim olyan kézzel szőtt szőnyeg, vagy kisebb méretű használati tárgy, amely vagy Közép-Ázsiából, a Kaukázus vidékéről, vagy Észak-Afrikából származik. Fontos ismertető jegye, hogy nem csomózott, hanem szőtt anyagot jelöl. Ezek a szőnyegek nagyon egyediek, általában nem pontos méretre készülnek, és nincs is belőlük méret választék, minden szőnyeg teljesen önálló egyéniség.

A kelim szőnyegek európai változata például a torontál szőnyeg.

A szőnyegek szerepe a modern lakberendezésben

A mai lakástrend inkább a letisztult formákat részesíti előnyben, például a házak külső megjelenésében a „minimalista irányzat” a divat. A fiatalok a tarka sokszínűség helyett a fehéret, szürkét és a zöldet kedvelik, bútorban pedig az IKEA stílusjegyek az uralkodóak.

A divat gyorsan módosul, a lakás, mint élettér velünk együtt alakul, változik. Idővel rájövünk, hogy nem kell a divatot szolgamódon követnünk, a mai kor egyik meghatározó gondolata a fejlett világban az egyéniség kiemelése. „Valósítsd meg önmagad”, vállald fel, hogy miben vagy más és jobb, mint a környezeted, stb. Ez aztán megjelenik a körülöttünk lévő tárgyakban is, a legmodernebb lakásokban is találunk egyedi bútorokat, értékes, régi szőnyegeket.

Vannak kedvenc tárgyaink, bútoraink, amelyeket megtartunk és viszünk magunkkal, bárhova is költözünk. A szőnyeg és a függöny az a két lakberendezési megoldás, amely a lakás hangulatát erőteljesen meghatározza. A színek szépsége, harmóniája ennél a két tárgynál alakul ki, a többi lakberendezési eszköz aztán ezekhez idomul.

A keleti szőnyeg régen is és ma is különleges luxustárgynak számít, mely a nomád pásztornépek sátraiban és a fejedelmi palotákban is hasonló szerepet kapott: akár falon függve, akár a földre terítve egyaránt véd a hidegtől és jelzi a pompa, gazdagság, szépség iránti kiolthatatlan emberi vágyat.

A keleti szőnyegek hatalmas választéka várja a szonyegakcio.hu weboldalon, tekintse meg akciós ajánlatunkat és kérje munkatársaink segítségét bármilyen kérdésben!

olcsobbat.hu unicreditbank_hu simplepay_hu_v2